Telnet چیست؟ آموزش کاربردی و چگونگی کار کرد

09 سپتامبر 2019
Telnet

Telnet چیست؟ Telnet یکی از آن اصطلاحات فنی است که ممکن است شنیده باشید. تلنت یک پروتکل یا زبانی است که به کمک آن، رایانه ها یا سایر ماشین ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. اما این تنها تعریف از آن نیست.

 

آموزش کار با Telnet

 

در واقع Telnet در میان اصطلاحات فنی در دنیای شبکه و اینترنت، قدمت بالایی دارد و پیدایش آن به سال 1973 بر می گردد. Telnet یک پروتکل شبکه است که مخفف Terminal Network بوده و برای ارتباط با یک دستگاه از طریق خط فرمان Command Prompt استفاده می شود.

 

در اوایل پیدایش تکونولوژی اینترنت، تلنت برای اتصال به چیزی به نام شبکه آزاد استفاده میشد، چیزی که شبیه یک سیستم کامپیوتری با دسترسی باز است. در آن زمان، این تکنولوژی بازدهی بالایی نداشت، چرا که از یک طرف، ارتباط اینترنتی Dial Up بسیار کند و از طرفی سرعت Telnet بسیار بالا بود. حتی با پیدایش ارائه دهندگان اینترنت با سرعت بالا، بسیاری از شبکه های آزاد (free-net) در دسترس نبودند.

 

اکثراً از Telnet برای مدیریت از راه دور یک تجهیز استفاده می شود، اما در بعضی مواقع برای راه اندازی اولیه دستگاهها، بخصوص سخت افزارهای شبکه مثل سوئیچ ها، اکسس پوینت ها و غیره استفاده می شود. همچنین در بعضی مواقع از Telnet برای مدیریت فایل ها روی یک وب سایت استفاده می شود.

 

چگونگی کارکرد Telnet

به طور کلی برای استفاده از Telnet، یک نرم افزار Hyper Terminal و یک کامپیوتر ابتدایی هم کافی است. چون فقط نیاز به یک صفحه کلید است، همه چیز در یک محیط بر پایه متن انجام می شود و به هیچ گونه واسط کاربری گرافیکی همانند آنچه که در کامپیوترهای مدرن امروزی هست، نیازی نیست. نرم افزار ترمینال، یک مسیر برای ورود به یک سیستم از راه دور را فراهم می کند، طوری که تصور می کنید در مقابل آن سیستم قرار گرفته اید. این روش ارتباطی توسط Telnet انجام می شود.

 

تلنت از نرم افزاری که بر روی رایانه شما نصب شده است، برای برقراری ارتباط با سیستم راه دور استفاده می کند. دستورات (Command) توسط یک نرم افزار به عنوان Telnet Client درخواستی را به سرور تلنت ( هاست راه دور) میفرستد. سرور میزبان به نام کاربری و رمز عبوری که از او پرسیده می شود، پاسخ خواهد داد. در صورت پذیرش درخواست، اتصالی بین کلاینت و سرور میزبان بوجود می آید. بنابراین رایانه شما به یک ترمینال مجازی تبدیل می شود و به شما امکان دسترسی کامل به سیستم هاست را می دهد.

 

امروزه، Telnet می تواند از طریق یک ترمینال مجازی یا یک شبیه ساز ترمینال انجام شود، همانند آنچه که در کامپیوترهای مدرن امروزی، می توان با این پروتکل ارتباط برقرار کرد. به عنوان مثال، دستور Telnet، در Command prompt ویندوز، قابل دسترس است. این دستور از پروتکل Telnet برای ارتباط با یک دستگاه یا سیستم راه دور استفاده می کند. دستورات Telnet روی سیستم عامل های دیگر همچون لینوکس، مکینتاش و یونیکس هم قابل اجرا است.

 

Telnet مشابه دیگر پروتکل های TCP/IP مثل HTTP نیست، و یا اینکه به شما اجازه انتقال فایل به سرور و یا دریافت از آن را بدهد. بلکه پروتکل Telnet قابلیت گزارش گیری از کاربران را هم فراهم آورده و مشابه یک برنامه کاربردی که یک کاربر با آن کار می کند، به شما امکان کنترل مستقیم و سایر امکانات را عرضه می کند.

 

آیا هنوز از Telnet استفاده می شود؟

امروزه برای اتصال به دستگاهها و ارتباط با سیستم ها، به ندرت از Telnet استفاده می شود. بیشتر تجهیزات و دستگاهها، حتی ساده ترین آنها، قابلیت پیکربندی و مدیریت تحت وب را دارند که دارای امنیت بیشتر و کاربری آسان تر نسبت به Telnet است.

 

آموزش نصب Telnet

روی هر کامپیوتری با سیستم عامل های Unix، Linux، Mac OS و Windows، این قابلیت به صورت پیش فرض وجود دارد. برای کار با آن، به عنوان مثال، در سیستم عامل ویندوز و در CMD، دستور زیر را وارد کنید: TELNET HOST، که منظور از HOST، نام سرویس دهنده میزبان و راه دور است که به آن متصل می شوید.

 

جالب است بدانید که از سیستم عامل ویندوز Vista به بعد، Telnet به صورت پیش فرض، غیرفعال بوده و به طور خودکار اجرا نمی شود. برای اجرای Telnet در ویندوز به قسمت Start Menu رفته و با کلیک بر روی Control Panel ، بر روی Programs and Features کلیک کنید. سپس گزینه Turn Windows features on or off را از منوی سمت چپ انتخاب کنید.

 

در نهایت، یک پنجره ظاهر خواهد شد و شما باید تلنت را با یک باکس در کنار آن مشاهده کنید. گزینه Telnet Client را انتخاب کرده و پس از آن گزینه OK را بزنید و سپس کلیک کنید تا به طور کامل نصب شود.

 

هنگامی که میخواهید از برنامه تلنت خارج شوید، باید CMD را دوباره روی رایانه خود اجرا کنید. سیستم عامل های متفاوت از دستورات متفاوتی برای خروج استفاده می کنند، مانند : QUIT, CLOSE و LOGOFF. سیستم عامل های ویندوز از LOGOFF استفاده می کنند. اگر هیچ کدام از دستورات بالا کار نکرد، می توانید دستور ABORT را امتحان کنید، هرچند این دستور تلنت را روی سیستم شما می بندد اما گاهی اوقات در سرویس دهنده میزبان راه دور، همچنان در حال اجرا است، بنابراین از این دستور فقط به عنوان گزینه آخر خود استفاده کنید.

 

تعریف مختصر Wikipedia از Telnet

تلنت یک پروتکل شبکه ای در اینترنت یا سایر شبکه های محلی است که بوسیله یک ترمینال مجازی امکان ارتباط دو طرفه متقابل از طریق متن (Text-Oriented) را فراهم می کند. این پروتکل، شگفت‌آور است. حال بیایید کلمه به کلمه این تعریف را به صورت مجزا بشکافیم تا بهتر درک کنیم:

 

پروتکل شبکه ای: در واقع یک زبان یا راهی است برای ارتباط ماشین های الکترونیکی با یکدیگر.


دو طرفه: به این معناست که تلنت یک مسیر یک طرفه نیست و می توان از آن برای دریافت و ارسال اطلاعات استفاده کرد.


متقابل: به این معناست که تلنت انتظار برقراری ارتباط با یک کاربر آنلاین را دارد. تلنت فقط برای ارتباط مستقل رایانه ها با یکدیگر استفاده نمی شود، بلکه برای آن ساخته شده تا برای انسان ها قابل فهم باشد.


ارتباط متنی: تلنت یک پروتکل با ارتباط متنی است و شما هیچ گرافیک یا تصاویر فانتزی در هنگام کار با آن مشاهده نمی کنید. همچنین نمی توان با این پروتکل فایلی منتقل کرد.


ترمینال مجازی: به لحاظ قدمت، یک ارتباط ترمینال، یک کامپیوتر بسیار ابتدایی و فقط با یک صفحه کلید و صفحه نمایشگر است و هیچ پردازنده قدرتمندی در خود ندارد. کامپیوترهای مدرن می توانند نقش یک ترمینال را داشته باشند( به طور مثال: امکان برقراری ارتباط با یک کامپیوتر دیگر)، اما آنها در واقع ترمینال واقعی نیستند. (سخت افزار آنها بسیار قوی تر از یک ترمینال است). بنابراین آنها ترمینال های مجازی هستند.

 

به بیانی ساده تر و خلاصه تر، تلنت برای برقراری ارتباط بین رایانه ها و ماشین ها به صورت متنی استفاده می شود.

 

مهمترین نکته

یکی از مواردی که باید درباره تلنت بدانید، این است که تلنت یک پروتکل امن نیست. وقتی شما به وسیله تلنت وارد رایانه یک سرویس دهنده از راه دور می شوید، نام کاربری و رمز عبور شما به صورت متن ساده (Clear Text) ارسال می شود.( به این معنا که به صورت متن ساده دیده میشود نه یک بسته رمز گذاری شده). به این معنا که مجوز شما به راحتی قابل مشاهده بوده و در دسترس دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل ( و دلایل بسیار دیگر) پروتکل امن SSH جایگزین تلنت شده است.

 

Telnet برای چه کاری مناسب است؟

پیکربندی دستگاه های شبکه: چیزی که شما در تصویر زیر می بینید یک اسکرین شات از روتر ADSL من است. این یک روتر مدرن و با قابلیت اتصال وب است، اما می تواند اتصال با تلنت را از طریق شبکه داخلی (LAN) بپذیرد، این بدان معناست که من میتوانم از طریق تلنت آن را پیکر بندی کنم.


مشارکت در گروه های آنلاین: این ویژگی تلنت که براساس ارتباطات بر پایه متن است و پنجره ارتباطات متنی آن، انگار که مربوط به دهه هفتاد است، آن را برای گروه های آنلاین بسیار ایده آل کرده است. راهنمای BBS تلنت، دارای 375 عدد BBS متفاوت است که شما می توانید در زمان استفاده از تلنت در آن مشارکت کنید.

 


 

 

خرید هاست   خرید سرور مجازی   خرید هاست ارزان

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب امیر سلیمانژاد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه