Node.js چیست؟ آموزش نصب به همراه کاربرد های آن

07 سپتامبر 2019
Node.js

Node.js چیست؟ نود جی‌ اس یک محیط سمت سرور برای اجرای کدهای JavaScript است، در حقیقت، Node.js در نتیجه تلاش‌های دولوپرهای زبان جاوا اسکریپت برای توسعه محیطی به وجود آمد که دولوپرها بتوانند کدهای جاوااسکریپت خود را علاوه بر داخل مرورگر، در سمت سرور نیز در قالب یک اپلیکیشن مستقل اجرا کنند.

 

آموزش نصب Node.js

 

تعریف وب سایت رسمی Node.js:

Node.js یک محیط اجرای جاوا اسکریپتی است که روی موتور اجرای کد جاوا اسکریپت مرورگر کروم تحت عنوان V8 ساخته شده است.

 

نکته: تا قبل از ارائه Node.js جاوا اسکریپت یک زبان سمت کلاینت بود.

 

هدف این پلتفرم این است که سرعت اجرای برنامه تحت وب یا شبکه را افزایش دهد و فشار زیاد سرور را در زمان های افزایش بازدید کم کند. Node.js در سال 2009 معرفی شده است. پلتفرم نود جی اس محدود به هیچ مرورگری نیست و قابلیت اجرا شدن در انواع سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک را داراست.

 

چرا Node.js

نود جی اس در مقایسه با Ruby و PHP بسیار سریعتر است. از امنیت بیشتر در مقابل بار اضافی اعمال شده به سرور برخوردار است، به خصوص در زمان وقوع حمله‌های DDOS که بقیه نرم‌افزارهای سرور مانند SSH قابل دسترسی و پاسخ دهنده باقی می‌مانند. بیشترین موارد استفاده از نودجی‌اس مربوط به نوشتن API است، که باعث می شود توسعه دهنده های سمت کلاینت بتوانند به اطلاعات دسترسی داشته و از آن‌ها استفاده کنند.

 

پایین بودن زمان پاسخگویی در Node.js :Node.js یک پلتفرم single-threaded و asynchronous است. هیچ کدام از پردازش های مرتبط با I/O سایر پردازش ها را متوقف نمیکند. این به معنای آن است که شما می‌توانید در یک زمان هم از روی دیسک یک فایل را بخوانید هم یک ایمیل بفرستید و هم بر روی پایگاه داده Query بزنید.

 

بسیاری از وب‌سرورها بر مبنای تکنیک Threading کار می‌کنند یعنی برای هر درخواست (request)، یک thread ایجاد می‌کند و به تبع آن بخشی از رم (مثلا 1 مگابایت) از RAM سرور اشغال می‌شود و این کار تا جایی که RAM سرور اجازه دهد ادامه می‌یابد. تکنیک Threading برای کارهایی که نیاز به تعداد بالایی کانکشن هم‌زمان دارند، مناسب نیست.

 

اما در Node.js هر کدام از درخواست هایی که به وب سرویس میرسند یک Process جدید نود جی اس ایجاد نمی کنند، بجای آن در اغلب اوقات فقط و فقط یک Process مربوط به Node.js در حال اجرا است که به ارتباطات و درخواست‌ها گوش می دهد.

 

نکته: کدهای جاوااسکریپت در Thread اصلی و عملکردهای مرتبط با I/O در Thread های دیگری اجرا می‌شوند.

 

ماشین مجازی Google V8 در Node.js که کدهای جاوا اسکریپت را اجرا میکند دارای ویژگی کامپایل در زمان اجرا می باشد. وقتی این ماشین مجازی کدهای جاوا اسکریپت را می‌گیرد در زمان اجرا آنها را به کدهایی نزدیک به کدهای زبان ماشین کامپایل می‌کند. این کار باعث می‌شود توابعی که به دفعات صدا زده می‌شوند با تبدیل شدن به کدهای شبیه کد ماشین به طور قابل ملاحظه‌ای سرعت اجرای کدها را بهبود دهد.

 

دلیل آخر استفاده از Node.js جامعه بزرگ برنامه نویس‌های آن و وجود کتابخانه‌های open source زیاد آن است. در اغلب مواردی که شما نیاز خواهید داشت، کتابخانه از قبل تعریف شده ای وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید و نیاز نیست برای خیلی از اصول اولیه و مفاهیم پایه‌ای خودتون کد نویسی کنید.

 

مزایای Node.js

  • سازگاری با سیستم عامل های مختلف لینوکس، ویندوز، مک
  • پاسخگوی تعداد زیادی کاربر و بسیار سریع
  • جامعه کاربری بزرگ
  • پایین بودن زمان پاسخگویی در Node.js
  • متن باز بودن
  • خطایابی بسیار ساده و سریع در این تکنولوژی
  • پشتیبانی از Caching

 

معایب Node.js

Node.js هم معایب خاص خودش را دارد. سیستم‌های نوشته شده با نود جی اس شدیدا وابسته به برنامه نویس خود هستند چون به دلیل نداشتن یک کتابخانه استاندارد برای JavaScript از استانداردهای پراکنده‌ای برای نوشتن سورس کدها استفاده می‌شود.

 

یک مشکل دیگر این است که هنوز Node.js نسبتا جدید است و در واقع هنوز مراحل ابتدایی خود را پشت سر می گذارد. نود جی اس به آسانی در تمام پلتفرم ها موجود نیست و بیشتر هاست های اشتراکی از آن پشتیبانی نمی کنند. و این موضوع در زمانیکه موضوع بودجه مطرح باشد، مشکل ایجاد می کند، اما به آسانی قابل راه اندازی روی سرور یا VPS است .

 

آموزش نصب Node.js در لینوکس

همیشه نسخه Stable را از سایت اصلی (دانلود نود جی اس) دانلود نمایید.

در دستورات نصب نیز با توجه به نسخه دانلود شده، نسخه جدید را جایگزین، در دستورات زیر نمائید.

 

wget https://nodejs.org/dist/v10.8.0/node-v10.8.0.tar.gz

tar zxvf node-v10.8.0.tar.gz

cd node-v10.8.0

./configure

make ; make install

جهت اطمینان از درست نصب بودن، دستور زیر را وارد ترمینال کنید:

 

node -v

آموزش نصب Node.js و NPM در CentOS

جهت نصب دستورات زیر را اجرا کنید:

 

yum install -y gcc-c++ make

curl–silent –location https://rpm.nodesource.com/setup_10.x|sudobash-

نکته: بجای عدد 10 در دستور بالا همیشه آخرین نسخه Stable را از اینجا مشاهده و جایگزین نمایید.

 

سپس دستورات زیر را وارد کنید:

 

yum –y installnodejs

جهت اطمینان از درست نصب بودن Node.js و NPM دستورات زیر را به ترتیب وارد کنید:

 

node -v

npm -v

در صورت درست نصب بودن نسخه نصب شده نمایش داده می شود.

 


 

 

خرید هاست   خرید سرور مجازی   خرید هاست ارزان

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب امیر سلیمانژاد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه