Keep Alive چیست؟ کاربرد و نحوه فعال سازی این قابلیت

10 سپتامبر 2019
Keep Alive

Keep Alive چیست؟ کیپ الایو روشی است که به ما اجازه می دهد همان اتصالی را که برای TCP استفاده می کنیم برای HTTP هم به کار ببریم بدون اینکه مجبور باشیم برای هر درخواست جدید یک اتصال جدید برقرار کنیم.

 

نحوه فعال سازی Keep Alive

 

به بیان ساده تر، کیپ الایو ارتباطی بین وب سرور و مرورگر است که می گوید: تو میتونی هربار بیشتر از یک فایل برداری، همچنین کیپ الایو به عنوان اتصال مقاوم و ماندگار هم شناخته می شود.

 

Keep Alive

 

آموزش فعال سازی Keep Alive

با استفاده از کد Connection: Keep-Alive در HTTP header می توانید کیپ الایو را فعال کنید. اگر کیپ الایو فعال نیست، احتمالا در HTTP Header این کد قرار دارد: Connection:Close، بنابراین آن را به Connection: Keep-Alive تغییر دهید تا فعال شود. فعال سازی کیپ الایو هم به سروری که از آن استفاده می کنید و هم منابعی که به آن دسترسی دارید بستگی دارد.

 

آموزش فعال سازی Keep Alive از طریق .htaccess

اگر به تنظیمات وب سرور خودتون دسترسی ندارید با استفاده از یک فایل .htaccess میتوانید کیپ الایو رو فعال کنید. کد زیر را به فایل .htaccess و هدر های کیپ الایو را هم به درخواست هاتون اضافه کنید. این تنظیمات جایگزین محدودیت های اکثر وب سرور ها خواهد شد.

 

<ifModule mod_headers.c> Header set Connection keep-alive </ifModule>

آموزش فعال سازی Keep Alive در وردپرس

در فایل .htaccess سایت کد زیر را وارد کنید:

 

# START ENABLE KEEP ALIVE
<ifModule mod_headers.c>
Header set Connection keep-alive
</ifModule>
# END ENABLE KEEP ALIVE

آموزش فعال سازی Keep Alive در Nginx

مشکلات کیپ الایو را می توان با استفاده از HTTPS Core Module برطرف کرد. کد خاصی هست که باید دنبال آن بگردید … keepalive_disable. اگر چنین کدی دیدید حتما قبل از اینکه حذفش کنید مطمئن بشید چرا کیپ الایو غیرفعال بوده است.

 

آموزش فعال سازی Keep Alive در Apache

اگر به فایل تنظیمات آپاچی دسترسی دارید، از طریق آن می توانید کیپ الایو را فعال کنید. کد قابل اجرا در این فایل را در زیر مشاهده می کنید:
#
# Keep Alive : توسط این کد می توانید کیپ الایو را فعال و غیرفعال کنید.(یعنی به بیش از یک درخواست در هر اتصال مجوز دهید). اگر مقابل این کد Off قرار دهید، غیرفعال می شود.
#
KeepAlive on
# MaxKeepAliveRequests: بیشترین تعداد درخواست مجاز در هر اتصال مداوم را شخص می کند. اگر مقدار صفر به آن بدهید تعداد درخواست ها بینهایت خواهد شد.
#ما توصیه می کنیم عدد بالایی به آن اختصاص دهید تا بالاترین کارایی رو داشته باشید .
#
MaxKeepAliveRequests 100
#
# KeepAliveTimeout : این آیتم، تعداد ثانیه هایی که سرور برای درخواست بعدی یک کلاینت در همان اتصال صبر می کند را مشخص می کند.
#
KeepAliveTimeout 100

 

آموزش فعال سازی کیپ الایو در Litespeed

به طور پیش فرض کیپ الایو در لایت اسپید فعال است مگر اینکه سرور شما از امکانی به اسم کیپ الایو هوشمند یا smart keep-alive استفاده کرده باشد. کیپ الایو هوشمند تنظیمی داخل لایت اسپید و مخصوص وب سایت های حجیم است. وقتی این تنظیم فعال باشد، در ابزار pagespeed علامت Keep-Alive غیرفعال است، نمایش داده می شود.

Smart keep-alive فایل ابتدایی (فایل HTML) را با بستن اتصال در HTTP Header درخواست می دهد. سپس فایل های دیگر (CSS ، جاوا اسکریپت ، تصاویر و غیره) را با کیپ الایو فعال درخواست می دهد. این روند باعث می شود وقتی درخواست های هم زمان زیادی وجود دارد، کاربران بیشتری بتوانند به سرور متصل شوند.

 

جهت غیرفعال کردن کیپ الایو در محیط ادمین لایت اسپید وارد مسیر Server -> Tuning و مقدار Smart Keep-Alive را به NO تغییر دهید.

 

نکته، فقط در مورد سرورهای لایت اسپید: فقط در صورتی که دارای سایت پر ترافیکی هستید می توانید ( و البته بهتر است) Smart Keep Alive را در تنظیمات لایت اسپید غیرفعال کنید. وقتی آن را غیرفعال می کنید تمام اتصالات از کیپ الایو استفاده می کنند.

 

بررسی فعال بودن کیپ الایو

وضعیت کیپ الایو یکی از موارد متعددی است که با ابزار pagespeed می توانید آمار آن را بگیرد.

 

چرا کیپ الایو

به زبان ساده، برای اینکه مرورگر بتواند صفحات سایت شما را به بازدید کننده نشان دهد، باید فایل ها را از وب سرور (در هرجایی که قرار دارد) درخواست کند.

 

مرورگر فایل HTML را می گیرد و می خواند. سپس فایل های دیگری که فایل HTML به آنها اشاره می کند مثل CSS، جاوا اسکریپت و تصاویر را درخواست می دهد. صفحات وب معمولا مجموعه ای از فایل های متعدد هستند. اگر نیاز باشد برای هر کدام از آن فایل ها، یک اتصال جدید باز شود، آن صفحه وب برای نمایش به زمان بسیار بیشتری نیاز خواهد داشت.

 

اگر کیپ الایو فعال نباشد این فرایند زمان دانلود را افزایش داده و منابع سرور را هدر می دهد.

 

آیا کیپ الایو به صورت پیشفرض فعال است؟

برخی اشتباها بر این باورند که نیازی نیست نگران فعال کردن کیپ الایو باشند چون اتصالات HTTP امروزی به طور پیش فرض مقاوم و ماندگار است.

 

این حرف درست است اما نه در همه موارد. مثلا افراد زیادی از هاست یا وب سرورهای اشتراکی که اتصالات ناشناس به کاربر را می بندند، استفاده می کنند. این کار برای حفظ کارایی سرور انجام می شود و چون میلیون ها سایت روی هاست اشتراکی وجود دارند، قطعا نیاز است بدانید آیا اتصالات شما کیپ الایو هست یا خیر. با استفاده از ابزار pagespeed به راحتی می توانید این کار را انجام دهید.

 


 

 

خرید هاست   خرید سرور مجازی   خرید هاست ارزان

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب امیر سلیمانژاد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه