وب سرور چیست؟

وب سرور

وب سرور چیست و چه کاربردی دارد؟ کلمه وب سرور (Web Server) را ممکن است در زمینه های مختلف شنیده باشید و یا کار شما با آن در ارتباط باشد. Web Server می تواند به سخت افزار یا نرم افزار منتسب شود یا شامل هر دوی آن ها شود.

 

وب سرور و کاربرد و مزایای آن

 

در دنیای امروز که تقریبا اکثر کارها وابسته به دنیای اینترنت و وب هستند، آشنایی بیشتر در این زمینه قطعا برای ما مفید خواهد بود. همچنین مالکین سرور و افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند، باید با وب سرور آشنایی داشته باشند. سعی می کنیم که این موضوع را به صورت خلاصه و ساده توضیح دهیم ولی برای درک بهتر مطلب، شما باید اطلاعاتی در این زمینه مانند روش کار کردن اینترنت، تفاوت بین صفحات وب، وبسایت، سرور و.. را بدانید.

 

وب سرور چیست

وب سرور برای میزبانی و نمایش وبسایت ها، بازی، ذخیره سازی، FTP، ایمیل و.. کاربرد دارد و می تواند در دسته سخت افزار یا نرم افزار قرار گیرد و یا شامل هر دو آن ها شود.

 

در بخش سخت افزاری، Web Server یک کامپیوتر است که نرم افزار Web Server و اطلاعات مربوط به سایت مانند مانند اسناد HTML، تصاویر، CSS Stylesheets و فایل های JavaScript را در خود نگه می دارد. این کامپیوتر به اینترنت متصل است و از تبادل اطلاعات فیزیکی با سایر دستگاه های متصل به وب پشتیبانی می کند.

 

در بخش نرم افزاری، Web Server یک نرم افزار است که شامل چندین بخش است و کنترل چگونگی دسترسی کاربران وب به فایل های داخل هاست و HTTP server را در دست دارد. HTTP server قسمتی از نرم افزار است که با URL و پروتکل HTTP کار می کند. این یعنی می توان از طرق نام دامنه، به محتوا دسترسی داشت. در اکثر موارد هنگامی که از Web Server نام برده می شود، اشاره به نرم افزار می شود.

 

در ابتدایی ترین سطح، هر بار که یک مرورگر نیاز به یک فایل داشته باشد که در یک Web Server میزبانی می شود، مرورگر از طریق HTTP درخواست دریافت فایل ها را به وب سرور می دهد. زمانی که درخواست به Web Server می رسد، HTTP server درخواست را می پذیرد و فایل های خواسته شده را در حافظه ذخیره سازی خود پیدا می کند و در صورت نیاز پردازش هم می کند. پس از پیدا شدن فایل، آن ها را به عنوان پاسخ درخواست به مرورگر ارسال می کند.

 

انواع وب سرور

برای استفاده از بهترین Web Server برای انتشار یک وبسایت، شما نیاز به یک وب سروری دارید که می تواند در دو نوع ایستا (Static) یا پویا (Dynamic) باشد.

 

وب سرور Static شامل کامپیوتر سرور (سخت افزاری) و HTTP server (نرم افزاری) است. این مدل به این دلیل استاتیک نامیده می شود زیرا فایل های سرور فایل های ذخیره شده را همانطور که هست به مرورگر می فرستد.

وب سرور Dynamic خود از یک وب سرور Static تشکیل شده است که به همراه آن نرم افزار های اضافی هم دارد. این مدل به این دلیل داینامیک نامیده می شود چون سرور قبل از فرستادن فایل ها ذخیره شده به مرورگر شما، آن ها را با نرم افزار های موجود به روز می کند.

 

روش کارکرد سیستم ایستا که مشخص است اما برای پویا به عنوان مثال برای تولید یک صفحه وب نهایی که در مرورگر مشاهده می کنید، برنامه سرور ممکن است قالب HTML را با محتویات یک پایگاه داده پر کند. سایت هایی مانند MDN یا Wikipedia دارای هزاران صفحه وب هستند. همه این صفحات اسناد HTML واقعی نیستند بلکه فقط از چند قالب ساده HTML در کنار یک دیتابیس عظیم استفاده می شود تا در مواقع لازم قسمتی هایی از دیتابیس در یک قالب قرار گرفته و به شما نمایش داده شود. این روش باعث ارائه ساده تر و سریعتر محتوا می شود.

 

بهترین وب سرور

مدیران سرور و سایت باید از برنامه Web Server (نرم افزار) برای ارائه سرویس های خود استفاده کنند. در این میان تولید کننده های مختلفی وجود دارند. از وب سرورهای معروف می توان Apache، IIS، Nginx، GWS، Lighttpd، LiteSpeed و.. را نام برد که مختصرا آن ها را معرفی می کنیم.

 

  • Apache HTTP Server: وب سرور آپاچی محبوب ترین Web Server جهان است. این نرم افزار به صورت منبع باز است و توسط بنیاد نرم افزار Apache توسعه یافته است. تقریبا در تمام سیستم عامل های Linux, UNIX, Windows, FreeBSD, Mac OS X و.. قابل راه اندازی است.
  • Nginx: وب سرور Nginx رایگان، متن باز و کارامد است. این سرویس مصرف منابع کم در کنار بازدهی بالایی دارد که آن بعد از Apache محبوب ترین Web Server کرده است.
  • IIS: وب سرور IIS محصولی از مایکروسافت است که کارایی بالایی دارد و روی اکثر سیستم عامل های ویندوز نصب می شود. مدیریت این برنامه نسبتا آسان است.
  • GWS: برنامه Google Web Server رایگان است و همانطور که از نامش پیدا است، توسط گوگل طراحی شده است و به طور انحصاری در اکوسیستم گوگل برای میزبانی وب استفاده می شود.
  • LiteSpeed: وب سرور لایت اسپید در سال 2003 انتشار اولیه داشت. با توسعه های LiteSpeed Technologies این نرم افزار رشد زیادی داشته است.
  • Sun Java System: برای وبسایت های متوسط و بزرگ مناسب است. در سیستم عامل مختلف نصب می شود و از JSP, Java Servlets, PHP, Perl, Python و Ruby on Rails, ASP and Coldfusion و.. هم پشتیبانی کامل دارد.
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب امیر سلیمانژاد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه