فناوری 5G چیست؟

11 ماه پیش

فناوری 5G چیست و چقدر سرعت دارد؟ فناوری های 3G و هیمنطور 4G در حال حاظر استفاده می شوند. اما فناوری 5G نسل بعدی اتصال به اینترنت همراه است که خدمات پایدار تری را با سرعت بیشتر ارائه می دهد.

 

سرعت فناوری 5G

 

نسل پنجم یعنی 5G اینترنت همراه با سرعت بسیار بالایی معرفی شده است که تقریبا اکثر افرادی که از اینترنت همراه استفاده می کنند، تمایل زیادی به تست و استفاده از آن دارند. نسل پنجم تاثیر زیادی در صنعت و مدن تر شدن زندگی دارد. این نسل نسبت به نسل های قبلی تغییرات و رشد خوبی داشته است ، زمان عرضه فناوری 5G در ایران و جهان به طور دقیق مشخص نیست اما انتظار می رود تا سال 2020 در سراسر جهان راه اندازی شود.

 

شبکه 5G

هنگامی که گوشی شما را از طریق اپراتور سیم کارت به اینترنت متصل می شود، از فناوری اتصال به اینترنت همراه استفاده می کند که در هر نسل پیشرفت زیادی می کند. نسل قبلی این فناوری که در حال حاظر استفاده می شود، 4G LTE است. در مورد شبکه 5G سرعت آپلود و دانلود افزایش پیدا کرده است و همچنین تاخیر و زمان لازم برای اتصال و برقراری ارتیاط با شبکه بسیار کم تر شده است.

 

سرعت دانلود در اینترنت 5 جی حدود 1Gbps می باشد که در حالت ایده آل به حتی 10 و یا 20 گیگابیت بر ثانیه هم می رسد. سرعت بالا و تاخیر بسیار کم در این نسل باعث رشد تکنولوژی های اینترنت اشیا، حمل و نقل هوشمند، تکنولوژی هایی که نیازمند تاخیر کم هستند و دنیای هوشمند تر می شود.

 

البته با توجه به باند های فرکانسی در معماری 5G که بالا هستند، شاهد قدرت نفوذ و پوشش کمتری هستیم که میتواند یکی از عیب های اینترنت 5G نسبت به نسل های قبلی خود باشد. اپراتور ها برای جبران آن باید از آنتن های کوچک زیادی در سطح نقاط مختلف مورد نظر استفاده کنند تا بتوانند نقاط بیشتر و کامل تری را تحت پوشش مناسب درآورند. اینترنت همراه نسل 5 می تواند تا 1 میلیون دستگاه در هر کیلومتر مربع را پوشش دهد.

 

طیف های باند شبکه

امواج ۵G از فرکانس های بالا استفاده می کند. به طور کلی می توان این فرکانس ها را به سه دسته تقسیم کرد:

  • Low-Band: از فکانس های زیر 1GHz استفاده می کند. این طیف دارای قدرت نفوذ خوبی است و پوشش خوبی دارد. اما مشکل آن حداکثر سرعت است که به مقدار 100Mbps می رسد و مورد استفاده در 2G, 3G و 4G برای خدمات صوتی و.. می باشد.
  • Mid-Band: پوشش سریعتر و تاخیر کم تری دارد اما قدرت نفوذ آن نسبتا کم تر است. انتظار می رود سرعت این طیف تا 1Gbps برسد و در حال حاظر مورد استفاده در 2G, 3G و 4G می باشد.
  • High-band: پوشش و قدرت نفوذ به ساختمان و.. در این طیف ضعیف است اما در عوض سرعت آن به 10Gbps می رسد و تاخیر بسیار کمی دارد. از این باند در 5G استفاده می شود.

 

گوشی های پشتیبانی کننده

علاوه بر ارائه پوشش این فناوری توسط اپراتور ها، گوشی شما هم باید از این فناوری پشتیبانی کند. اما کدام گوشی اینترنت 5G دارد؟ در حال حاظر تعداد کمی از گوشی ها که شامل پرچمداران سال 2019 می باشند از این نسل پشتیبانی می کنند که شامل موارد زیر می شوند:

 

سرعت فناوری 5G

سرعت شبکه 5G بسته به مکان، کشور، اپراتور و گوشی ها متفاوت خواهد بود اما قطعا بسیار بیشتر از 4G می باشد. در حالت ایده آل باید سرعت این نسل تا حد 10 Gbps باشد. برای این که بهتر این سرعت را درک کنید از یک مثال استفاده می کنیم. به عنوان مثال اگر قصد دانلود محتوای یک DVD کامل یعنی 4٫7 GB اطلاعات را داشته باشید، اگر اینترنت ثابت با سرعت 50 Mbps هم داشته باشید، حدود 13 دقیقه این زمان طول می کشد. اما اگر شما از نسل پنجم با حداکثر سرعت ایده آل استفاده کنید، این حجم در مدت فقط 4 ثانیه دانلود می شود.

 

اما حالت ایده آل فعلا قابل استفاده نیست و به طور مثال در تست های انجام شده در شیکاگو، به سرعت 1٫4Gbps ( معادل حدود 179٫2 مگابایت در ثانیه) رسیده اند که باز هم خیلی سریع است. همچنین در زمینه تاخیر هم در شبکه LTE حدود 59 میلی ثانیه تاخیر وجود داشت اما در نسل 5G این میزان به 3 میلی ثانیه (نتایج آزمایشات Deutsche Telekom) کاهش یافته است. محققان حتی در محیط آزمایشگاهی رکورد 1 میلی ثانیه هم به دست آورده اند و در شرایط ایده آل میزان تاخیر باید زیر صفر باشد.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب ترانه

دیدگاه شما

بدون دیدگاه