بک لینک چیست؟

8 ماه پیش

بک لینک چیست؟ ایجاد بک لینک طبیعی بهتر است یا خرید آن؟ مسئله سئو سایت و قرار گرفتن در اولین نتایج جستجو گوگل جزو مباحث مهم برای وبمستر ها و مدیران سایت ها است. یکی از کارهایی که می تواند سایت شما را از این نظر ارتقا دهد، BackLink است.

 

چگونه بک لینک ایجاد کنیم؟ بک لینک در سئو چیست؟

 

بک لینک ها به پیوند وب سایت ها و دریافت لینک از سایت دیگر اشاره می کنند. BackLink را می توان از راه های مختلفی ایحاد کرد و به وسیله آن سئو و دریافت نتایج بهتر در موتور های جستجو را به ارمغان آورد.

 

بک لینک های سایت چیست؟

بک لینک به دریافت لینک از سایت دیگر به سایت شما گفته می شود. به عبارت دیگری زمانی که یک سایت، در مواردی مثل تبلیغاتی، منبع، معرفی و… به سایت شما اشاره کند و به آن لینک بدهد، BackLink نامیده می شود و شما از آن سایت بک لینک دریافت کرده اید. BackLink را به نام های لینک دریافتی و لینک وارد شونده هم می شناسند.

 

انواع بک لینک

بک لینک ها را می توان از لحاظ مختلف دسته بندی کرد که یکی از آن ها فالو یا نوفالو بودن BackLink است. هر لینکی به صورت پیشفرض فالو یا Dofollow محسوب می شود. اگر بخواهیم لینک نوفالو شود، باید در کد HTML از ویژگی Nofollow برای تگ <a> لینک موردنظر استفاده کنیم. تفاوت این دو لینک آن است که در نوفالو، گوگل ارزش و اعتباری به صفحه مقصد نخواهد داد.

 

اهمیت بک لینک برای سایت و موتور جستجو

بک لینک برای سئو سایت بسیار مهم است زیرا موتور های جستجو توجه زیادی به آن می کنند و نمایانگر اعتبار سایت شما است. به عبارت دیگر BackLink سیگنالی برای موتور های جستجو ایجاد می کند تا آن ها بدانند سایر سایت ها برای محتوایی خاص به شما لینک می دهند و اگر این کار با قدرت و کیفیت بالا انجام شود، در هنگام سرچ آن کلمات، موتور های جستجو شما را با اولویت بالا تر معرفی می کنند و در نتیجه رتبه کلی سایت شما بهبود پیدا می کند.

 

اما چرا موتور های جستجو مثل گوگل به بک لینک توجه زیادی می کنند؟ در گذشته نتایج سرچ بیشتر روی کلمات کلیدی و تگ ها متکی بود. برخی از افراد هم از این روش سو استفاده کرده و تگ های بی ربط به موضوع مطلب خود را به محتوای سایت اضافه می کردند تا موتور های جستجو در هنگام سرچ کلمات مهم را به خود معطوف کنند که برای کاربران آزار دهنده خواهد بود. به همین دلیل با این روش شرایط پیدا کردن مطلب درست برای جستجوگر ها بهبود پیدا کرده است.

 

کمیت یا کیفیت بک لینک

حال شاید ایده استفاده از بک لینک های فراوان به ذهن شما خطور کند اما باید توجه داشته باشید که اهمیت کیفیت BackLink بیشتر از کمیت آن است. یعنی اگر توسط تعداد بیش از حدی سایت بک لینک داشته باشید، ممکن است اتفاق معکوسی برای روند رو به رشد شما رخ دهد و حتی توسط گوگل جریمه شوید. ارزش و اعتبار سایت هایی که بک لینک می دهند و کیفیت بسیار مهم تر از کمیت می باشد و مراقب این موضوع باشید تا با بک لینک پر تعداد نتیجه عکس نگیرید و سایت شما افت نکند.

 

همچنین قابل ذکر است که تعداد سایت های بیشتر که یک بک لینک را بدهند، بهتر از یک سایت است که تعداد زیادی BackLink دهد و این موضوع برای ارزش آن جهت سایت شما و همچنین دیگر سایت ها تاثیر گذار است زیرا اعتبار بین لینک ها تقسیم می شود. پس روی دامنه های جدید و باکیفیت تمرکز داشته باشید.

 

ارزش های بک لینک

شاخص های مختلفی برای تعیین ارزش BackLink وجود دارد که توسط موتور های جستجو به آن توجه می شود:

 • اعتبار دامنه: همانطور که اشاره شد، قدرت و ارزش سایتی که به شما BackLink می دهد در با کیفیت تر شدن آن موثر است.
 • اعتبار صفحه و مکان بک لینک: خود هر صفحه هم ارزش و اعتباری دارد که باید به آن توجه شود، همچنین جایی از صفحه که به شما BackLink داده می شود هم مهم است. هر چه لینک ها در صفحات اصلی و با ارزش و قسمت های مهم صفحه باشند (در حاشیه و پاورقی و.. نباشد)، لینک با کیفیت تر می شود.
 • تعداد لینک های خروجی سایت بک لینک دهنده: هرچه تعداد BackLink های داده شده توسط یک سایت افزایش یابد، ارزشی که به هر لینک می رسد کاهش می یابد پس سایتی را انتخاب کنید که بک لینک کمی داده باشد.
 • ارتباط محتوای سایت ها: زمینه فعالیت سایت های لینک دهنده و گیرنده هرچه بیشتر شبیه باشد، ارزش BackLink بالاتر خواهد رفت.

 

خرید یا ساخت بک لینک طبیعی

پاسخ این سوال بک لینک طبیعی است و خرید BackLink توصیه نمی شود. به طور کلی خرید بک لینک بر خلاف قوانین گوگل است و بابت آن جریمه خواهید شد که با این کار علاوه بر پرداخت هزینه برای خرید آن، نتیجه ای عکس به دلیل جریمه های گوگل خواهید گرفت. پس تا حد امکان سعی کنید از روش های معرفی شده استفاده کنید و بک لینک طبیعی و با کیفیت بسازید.

 

ساخت بک لینک طبیعی

 • پست و مقاله مهمان: آیا سایت های مختلفی هستند که در حوزه مرتبط با سایت شما فعالیت می کنند و برخی از آن ها مطالب خود را از نوشته های کاربران تهیه می کنند؟ می توانید با آن ها تماس بگیرید و به اصطلاح یک مقاله مهمان را به آن ها در یک موضوع مرتبط بدهید تا در آن مطلب به شما BackLink بدهند. توجه داشته باشید که این کار باید توسط وب سایت های مهم و با ارزش انجام شود و خود مطلب هم محتوای با کیفیت و انحصاری داشته باشد.
 • مقالات اخباری و رسانه ها: روزنامه نگاران و نویسندگان مختلف برای افزایش اعتبار مطالب خود دربلاگ ها و مجلات از کارشناسان استفاده می کنند و وبسایت های آن ها BackLink می دهند. با گرفتن بک لینک از رسانه هم اعتبار آن ها بالاتر می رود و هم BackLink های مفیدی دریافت خواهید کرد.
 • آگهی در مطبوعات و…: سایت های خبری هم معمولا بازدید کننده های زیادی دارند. شما با دادن یک آگهی خبری مناسب که آموزش یا مطلب مناسبی داشته باشد، BackLink خوبی دریافت کنید. اگر یک آگهی خبری با محتوا داشته باشید می توانید نسبت به هزینه پرداختی، BackLink مناسبی به دست آورید.
 • کمک های مالی: روشی که اغلب نادیده گرفته می شود و بار مثبت تری دارید، کمک به موسسات خیریه، مدارس و سازمان های بشر دوستانه است. این سازمان ها در سایت های خود به اسپانسر ها BackLink می دهند که ارزش خوبی هم دارد.
 • ثبت سایت در وب دایرکتوری ها: تقریبا استفاده از وب دایرکتوری ها خیلی کم شده است اما اگر در وب دایرکتوری های معتبر در دسته بندی های درست ثبت شوید، ممکن است BackLink با کیفیتی دریافت نمایید
 • لینک های آگهی و رپورتاژ آگهی: در سایت ها معتبر می توانید تبلیغاتی را به شکل مطلب محتوا دار سفارش دهید که در صفحه اصلی سایت و بین مقالات نمایش داده می شود. با این کار ضمن انجام تبلیغی نوین تر و مفید تر، BackLink های بهتر و با ارزش دریافت می کنید.
 • تبادل لینک: در این روش به صورت تبادل با یک سایت دیگر باید به هم BackLink دهید. توجه داشته باشید که در سیاست های گوگل، اگر این کار زیاد انجام بپذیرد و یا متقابل بودن آن کاملا قابل تشخیص باشد، نتیجه معکوس گرفته خواهد شد. این روش باید با احتیاط و در دفعات کم انجام گیرد و خیلی آشکار نباشد.

 

بک لینک های بد

 • غیر مرتبط بودن هر چیزی از موضوع و لینک و سایت و.. که باعث کاهش شدید ارزش آن می شود.
 • قرار دادن لینک در شبکه های عمومی و اجتماعی (در برخی از شبکه ها این کار مفید است ولی از آنجایی که اکثر شبکه ها لینک ها را نوفالو می کنند، ارزشی در این زمینه نخواهند داشت).
 • پیوند های خودکار
 • نظرات وبلاگ ها با استفاده از ربات بک لینک و…

 

سایر موارد

بک لینک یک معجزه گر نیست و نمی توان تمام تمرکز خود را روی آن گذاشت. شما برای دستیابی به رنک بهتر باید موارد زیر را حتما در نظر داشته باشید و به خاطر داشته باشید که با تبدیل سایت خود به یک مرجع و نمونه موفق، سایر سایت ها برای تایید مطالب، مرجع قرار دادن، معرفی و.. به شما BackLink طبیعی و با کیفیت خواهند داد:

 • رفع تمام مشکلات فنی و UX سایت: وجود مشکل در سایت شما می تواند به عملکرد سئو آسیب بزند. سرعت سایت، بررسی در موبایل، عدم وجود محتوای تکراری، ارور های Canonical و.. را حتما رفع کنید و دائما سایت را چک کرده و گزارشات را کامل بررسی کنید.
 • قوی کردن ساختار سایت: وجود یک معماری هوشمند و سایتی با ساختار قوی تاثیر زیادی را در جذب مخاطب خواهد داشت. همچنین باید BackLink را به صفحات درست لینک دهید.
 • محتوای با ارزش و مفید: هیچ چیزی جای محتوای خوب را نمی گیرد. پس سعی کنید مطالب کاربردی، ساده و مفید داشته باشید. در صورت مرجع شدن سایت شما، دیگر سرویس ها به طور خود جوش در موارد مختلف به سایت شما BackLink خواهند داد.
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب ترانه

دیدگاه شما

بدون دیدگاه