دامنه چیست؟ آموزش ساخت شناسه در ایرنیک و نحوه ثبت دامنه ir.

13 آگوست 2018
دامنه چیست؟

دامنه چیست ؟ چگونه یک دامنه ir ثبت کنیم؟

 

دامنه یا domain چیست؟

دامنه نشانی اینترنتی سایت شماست مانند کد پستی منزل شما یا محل کار شما همونطور که میدونید هیچ کد پستی داخل یک کشور تکراری نیست.

هر جایی کد پستی اختصاصی برای خودش داره که هیچ کجای اون کشور تکرارش وجود نداره دقیقا دامنه هم به همین شکل هست.

هر کشوری دامنه اختصاری خودش رو داره و پسوندی که بعد از نقطه در دامنه است نشان دهنده ی ملیت اون کشور است.

دامنه اختصاصی کشور ایران ir  است که برای ثبت اون نیاز به یک شناسه در سایت ایرنیک (www.nic.ir) دارید.

نحوه ساخت شناسه در ایرنیک

روی گزینه مشخصه های شناسه  بروید و برروی گزینه ساخت شناسه کاربری کلیک کنید.

دامنه چیست؟

بعد از کلیک وارد صفحه انتخاب نوع شناسه میشوید.

انتخاب نوع شناسه

اولین مرحله ساخت شناسه نیک انتخاب نوع شناسه هستش. این قسمت به منظور این است که شما چه نوع دامنه هایی قصد دارید به ثبت برسونید و چه استفاده ایی از دامنه دارید.

  1. شخص حقیقی : این نوع شناسه وقتی انتخاب میشود که شما درخواست دامنه های ir. و id.ir.  را داشته باشید و مالک دامنه ها هم شخص خودتان باشید.

  2. شرکت، موسسه یا نهاد غیر دولتی : این نوع شناسه وقتی انتخاب میشود که شما درخواست دامنه های ir ، .org.ir ، .co.ir. و  net.ir. را داشته باشید و برای تمامی شرکت ها موسسات انجمن ها و کلیه اشخاص حقوقی که در اداره ثبت شرکت‌ها و ادارات ثبت به ثبت رسیده اند و شماره ثبت دارند مناسب است.

  3. وزارتخانه،سازمان یا شرکت دولتی : این نوع شناسه وقتی انتخاب میشود که شما درخواست دامنه های ir ، .co.ir. و  gov.ir. را داشته باشید

    تمامی موسسات وابسته به قوه سه گانه از جمله سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها.

  4. مرکز آموزشی و پژوهشی: این نوع شناسه برای تمامی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاهی، مدارس و کلیه اشخاص حقوقی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دارند است.

  5. شناسه‌ی محدود: صاحبان این نوع شناسه می‌توانند درکنار درخواست برای ثبت دامنه، به عنوان رابط مالی و فنی دامنه‌ها قرارگیرند. اشخاص حقیقی که در نظر دارند تنها برای دیگران دامنه ثبت کنند یا تنها به عنوان رابط فنی و مالی دامنه‌ها معرفی شوند می‌توانند با وارد کردن حداقل اطلاعات، شناسه دریافت کنند.

 

بعد از انتخاب کردن یکی نوع شناسه وارد بخش وارد کردن مشخصات میشوید که این بخش به سادگی قابل انجام است و نیاز به توضیح نیست.

قسمتی که بسیار مهم است انتهای همین صفحه است و باید به اون دقت کنید. نیک از شما میخواهد تا دسترسی شناستون رو تایین کنید.

گزینه اول تایین میکند که تنها خودتان  میتوانید دسترسی به شناسه داشته باشید اگر این گزینه را انتخاب کنید دیگه نمیتونید از نماینده ها دامنه بخرید و فقط باید از خود نیک دامنه رو ثبت کنید.

گزینه دوم تایین میکند که فقط نماینده و خودتان اجازه استفاده ار شناسه را داشته باشید اگر گزینه دوم را انتخاب کنید میتوانید از نماینده ها هم نیز دامنه به ثبت برسانید.

گزینه سوم تایین میکند که این شناسه برای همه آزاد باشد و محدودیتی ندارد همه میتوانند با شناسه شما دامنه به ثبت برسانند.

اگر شما برای خودتان میخواهید یک سایت بالا بیاورید بهتر است که گزینه دوم را انتخاب نمایید چرا که هاست دامنه خودرا از یک نماینده معتبر میتوانید تهیه کنید.

نحوه ثبت دامنه IR

مرحله بعدی بازنگری است که شما باید اطلاعات خودتون رو بازنگری و تایید کنید و دوباره اسم خودرا به لاتین وارد کنید.

تبریک میگم اکنون شما یک شناسه کاربری در نیک دارید دامنه خودرا از نمایندگان خریداری کنید.

حالا شناسه ساختیم ولی دامنه ثبت نکردیم!

بعد از اینکه شما شناسه نیک برای خودتان ایجاد کردید میتونید دامنه تون رو از نمایندگان خریداری کنید و به ثبت برسونید لیست نمایندگان معتبر داخل سایت نیک قرار داده شده ولی شما میتونید از هر نماینده ای که دوست دارید دامنه خودرا خریداری کنید اکثر سایت های هاستینگ این امکان رو به شما میدن تا دامنه خودتون رو با شناسه نیک،اونجا هم به ثبت برسونید.

اتصال دامنه به هاست!

وقتی شما در سایت نماینده دامنه خودتون رو ثبت میکنید هنگام تکمیل فرم ایجاد دامنه از شما میخواد که فیلدی رو پر کنید که اون فیلد DNS مخفف کلمات domain name system است.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

خیلی مهم : دقت کنید اگر شما دامنه را خریداری کردید اما ایرنیک تایید نکرد علت این است که

یک سری از دامنه هایی که ایرنیک تایید نمیکند نیاز به ارسال مدارک داره که شما باید متن دست نویس همراه با کارت ملی یا شناسنامه برای ایرنیک ارسال کنید متن ارسالی شما برای ایمیلتان ارسال میشود. و داخل قسمت آپلود مدارک نیک(www.nic.ir/Upload_Document) مدارکتون رو ارسال کنید

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی شریفی
نزديك به ده سال است كه در زمينه سرویس‌های مايكروسافتی، لينوكسی و مجازى سازى به طور تخصصى فعاليت دارم. در چهار سال اخير مباحث وب و سئو به مجموعه فعاليت هايم افزوده شده است. در تلاشم تجربياتى كه در اين مدت كسب كرده ام را در اختيار كاربران محترم قرار بدهم و در صورت نياز از دانشم در زمينه هاى فوق در راستاى راهنمايى به علاقه مندان، استفاده كنم.

دیدگاه شما

بدون دیدگاه