آموزش تصویری Cron Jobs در سی پنل

08 آگوست 2019
Cron Jobs

Cron Jobs چیست؟ به فارسی کران جایز یا کرون جایز، قابلیت ابزاری است که برای اجرا دستورات خاص در زمان مشخص استفاده می شود. اگر بخواهیم فرایند یا عملکرد خاصی را در زمان مشخصی و یا با تکرار در هاست یا سرور مبتنی بر پایه لینوکس داشته باشیم، باید از Cron Jobs استفاده کنیم.

 

آموزش Cron Jobs

 

Cron Jobs قابلیت برخواسته از سیستم عامل های بر پایه لینوکس است. برای دسترسی به کرون جابز در کنترل پنل سی پنل کافیست به صورت زیر عمل کنید:

  1. ورود به پنل سی پنل
  2. جستجوی نام (Cron Jobs) یا کلیک بر روی گزینه کرون جابز در بخش Advanced طبق تصویر

Cron Jobs cPanel

 

قبل از شروع لازم به ذکر است توجه داشته باشید که در صفحه مخصوص کرون جابز طبق تصویر زیر بخشی به نام Cron Email وجو دارد که می توانید ایمیل خود را در آن وارد کنید تا پیغام های اجرا یا خطای کران جابز برای شما ارسال شود.

 

Cron Email

 

نکته: اگر سیکل اجرای Cron Jobs بهم نزدیک است بهتر است از وارد کردن ایمیل خودداری کنید. علت این است که اگر برای مثال سیکل اجرایی یک کران جابز هر 5 دقیقه یک بار باشد در طی 24 ساعت تعداد 288 ایمیل برای شما ارسال می شود و این موضوع ممکن است موجب بروز مشکل از لحاظ ارسال ایمیل انبود از هاست شود.

 

چگونگی ایجاد Cron Jobs در سی پنل

بیشترین کاربرد کرون جابز در هاست برای فراخوانی دستورات اجرایی است. این دستورات می تواند به صد ها حالت مختلف باشد و بر اساس نیاز در نظر گرفته شود. مواردی نظیر صدور صورت حساب، اطلاع رسانی برای تمدید، تعلیق، رفع انسداد و ده ها مورد دگیر به هیچ عنوان به صورت عادی و یا با عملکرد نیروی انسانی قابل مدیریت نیست. پس در اینجا Cron Jobs راه چاره است تا به صورت خودکار اجرا شده و موارد ذکر شده انجام شود.

 

ایجاد انواع کرون جابز

همانطور که گفته شد انواع دستورات و عملکرد های مجاز را می توان در کران جابز تعریف کرد. به مثال های زیر توجه کنید:

مثال: فرض کنید می خواهیم فایل test.php در مسیر home/user/public_html هر 30 دقیقه یک بار اجرا شود.

برای اینکار تنها کافیست مانند تصویر زیر از منوی کشویی Common Settings گزینه Twice Per Hour را انتخاب کنیم.

Add Cron Jobs

 

با این کار سایر گزینه های زمانی Cron Jobs به صورت خودکار تکمیل می شوند. در ادامه برای اجرا کران جابز تنها کافیست بر روی دکمه Add New Cron Job کلیک کنید تا در لیست وظایف اجرایی قرار گیرد.

 

مثال: فرض کنید می خواهیم فایل test.php در مسیر home/user/public_html روز دهم هر ماه، ساعت 18:30 اجرا شود. برای انجام این کار تنها کافیست طبق تصویر زیر عمل کنید.

Cron Jobs Example

 


 

خرید هاست   خرید سرور مجازی   خرید هاست ارزان

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب امیر سلیمانژاد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه